Порошенко доведеться ділитися з регіональними елітами

Версія для друкуВідправити електронною поштоюPDF версія

Порошенко доведеться ділитися з регіональними елітами

Петро Порошенко зазнав поразки в боротьбі за децентралізацію. У новому політичному сезоні він вже не згадує про необхідність внесення змін до Конституції. Немає ніяких слідів боротьби навколо цього питання і в парламенті.

Формальна причина - конституційні зміни виявилися «простроченими». Відповідно до вимог Регламенту Ради, за зміни потрібно було голосувати на минулій сесії. Це саме формальність - можна знову внести зміни в Регламент і проголосувати. Але за це навіть не беруться - голосів немає.

Зазначу, що в Росії не дуже розуміють сенс метушні навколо децентралізації, вважаючи, що мова йде про боротьбу українських «партії війни» і «партії миру» за реалізацію Мінських угод (а горезвісний «особливий статус» закладено саме в цьому проекті) і за федералізацію .

Це уявлення неправильне.

Дійсно, дискусія навколо конституційних змін виглядає як боротьба за реалізацію «Мінська-2». У всякому разі, обидві сторони конфлікту намагалися представити справу саме так. Однак, «особливий статус» є лише незначною частиною конституційного проекту. Є підстави вважати, що в проект його вставили саме для того, щоб протягнути (під приводом припинення війни і відновлення територіальної цілісності) інші норми, що стосуються «децентралізації» в цілому.

Ніякої дискусії про федералізацію в Україні зараз немає. Ця ідея не популярна ні серед населення, ні, що більш важливо, регіональних еліт (їм вигідніше нести відповідальність перед Києвом і звалювати на нього ж провину за проблеми регіонів).

Так що ж відбувалося насправді?

Насправді відбувалася боротьба президента і регіональних еліт. Як годиться - за владу.

Сенс президентського проекту полягала в наступному.

- Зруйнувати існуючу адміністративно-територіальну систему. Спочатку проект передбачав введення триланкової системи самоврядування (регіон-район-громада, замість область-район) та укрупнення районів (3-5 на область, замість нинішніх декількох десятків).

- Змінити повноваження і фінансові можливості самоврядування. Велика частина повноважень і фінансів спускається на рівень громад, в той час як можливості районів та областей істотно «худнуть». При цьому кількість «ступенів свободи» у регіонального самоврядування стає менше (як-то президент обмовився, що після проведення реформи облради, які приймають не подобаються Києву постанови, будуть негайно розпущені).

- Вертикаль виконавчої влади скасовується - виконавчі функції переходять до виконкомів місцевих рад, президентська вертикаль має контрольні функції.

- Бюджетна система не змінюється - вона залишається централізованої, обсяг спущених в регіон фінансів визначається Кабміном. Тобто, центральна влада зберігає і навіть розширює можливості контролю над вертикаллю самоврядування.

Очевидно, що сенс проекту - в руйнуванні довкілля регіональних еліт і централізації системи управління.

Зрозуміло, що регіональні еліти були, м'яко кажучи, незадоволені і активно чинили опір, наполягаючи на збереженні існуючої системи. Їхні аргументи і способи протидії виявилися досить переконливими. Від укрупнення районів відмовилися ще влітку 2015 року. З 2016 відмовилися і від конституційних змін. При цьому обсяги фінансування місцевого та регіонального самоврядування ростуть.

Наслідки цього такі:

По-перше, президент зазнав сильне і болючої поразки в зміцненні своєї влади. З регіональними елітами доведеться ділитися.

По-друге, зовнішні гравці втратили можливість зіграти на протиріччях центру і регіонів. Справедливості заради скажу, що дещо робилося (наприклад, був профінансований ряд рішень обласних рад в підтримку децентралізації), але, як мені видається, домогтися можна було більшого. Втім, щось ми, ймовірно, не знаємо.

Саме тому БПП та президент почали "зачистку" Обласних та районих Рад від тих кто це розуміє. "Делится" приємніше зі своїми.

Залиште коментар

Коментарі Facebook