З днем свободи!!!
2005 — указом Президента Віктора Ющенка в Україні 22 листопада проголошено Днем свободи.
2004 — в Україні почалася Помаранчева революція.
Уранці після другого туру виборів на майдан Незалежності в Києві підтримати кандидата від опозиційних сил Віктора Ющенка вийшли десятки тисяч людей. У центрі Києва розбито намети, оголошено "паралельний підрахунок голосів". Увечері кількість маніфестантів на майдані, де не припинявся мітинг, сягнула сотень тисяч. Дані Національного екзит-полу (проводився консорціумом за участю КМІС, Центр Разумкова, Фонд "Демократичні ініціативи" методом анонімного анкетування): Віктор Ющенко набрав 54% голосів, Віктор Янукович - 43% голосів.
2003 — почалася революція троянд у Грузії.
У перший день засідання новообраного парламенту грузинські опозиціонери на чолі з Михаїлом Саакашвілі з трояндами в руках захопили будинок парламенту, перервали промову президента Едуарда Шеварднадзе і змусили його залишити залу. Шеварднадзе оголосив у країні надзвичайний стан.
Далі про день в історії в хронологічному порядку.
22 листопада в історії
1497 — португальський мореплавець Васко да Гама обігнув мис Доброї Надії на шляху до Індії
1641 — англійський парламент ухвалив «Велику демонстрацію» перелік зловживань короля, спрямований проти абсолютизму
1801 — у селищі Луганський Завод (зараз місто Луганськ) народився Володимир Даль, російський лексикограф дансько-німецького походження
1808 — народився Томас Кук, англійський підприємець, засновник першого у світі туристичного агентства
1890 — народився Шарль де Голль, генерал, президент Франції у 1958-1969 рр.
1906 — з ініціативи голови Ради міністрів Росії Петра Столипіна видано указ про порядок виходу селян з громади і закріплення в особисту власність надільної землі — головний пункт столипінської аграрної реформи
1911 — російський льотчик Сокольцов здійснив першу радіопередачу з літака на землю
1921 — біля селища Базар на Житомирщині вояки Червоної армії почалися розстріли 359 полонених вояків Армії УНР.
Перед цим, 17 листопада, учасники ІІ Зимового походу Армії УНР зазнали поразки в бою з більшовиками-котовцями.
За даними червоних, у цьому бою загинуло понад 400 козаків, у полон потрапило 537 чоловік, в тому числі й поранені. З них 83 особи були направлені для допиту в Київ, частина померла від ран, а решту засудили до розстрілу.
Козаків і старшин розстрілювали групами, по 25 чоловік у кожній. Страта була публічною. Смерті можна було уникнути, адже червоний комісар пообіцяв дарувати життя тим, хто перейде на службу до комуністів. Однак пролунав голос Степана Щербака, який вийшов поперед гурту товаришів:
Я, козак 6-ї Стрілецької січової дивізії, від себе й козаків, яких знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає, але не боїмося смерті і до вас служити не підемо.
Щербак покрив омофором своїх товаришів, врятувавши їх від можливої зради. Після його слів вже ніхто не наважився погодитися на ганебну пропозицію.
Розстріли продовжувалися два дні - 22 і 23 листопада. Козаки могли відповісти тільки співом гімну «Ще не вмерла Україна».
1941 — по льоду Ладозького озера вирушила за борошном для блокадного Ленінграда перша автоколона машин.
1941 — англійський крейсер «Девоншир» торпедував і потопив найефективніше судно ІІ Світової війни німецький есмінець «Атлантіс»
1946 — в Англії надійшли у продаж перші кулькові ручки
1955 — на Семипалатинському полігоні підірвана радянська супербомба — термоядерна РДС-37, енергія вибуху склала 300 Хіросім.
Для повної розробки та створення бомби знадобилося лише півтора року; випробуваннями керував академік Ігор Курчатов
1960 — запорізький завод «Комунар» (тепер АвтоЗАЗ) випустив першу партію малолітражних легкових автомобілів «Запорожець».
1963 — у Далласі убито президента США Джона Кеннеді. Президентом США став попередній віце-президент Ліндон Джонсон. За вбивство згодом арештували Лі Харві Освальда.
1989 — у Західному Бейруті поблизу кортежу, в якому проїздив президент Лівану Рене Моавад, вибухнула бомба. Президент загинув.
1990 — прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер оголосила про відставку — після того, як не змогла здобути перемогу в першому турі виборів лідера Консервативної партії.
1993 — Вірменія ввела національну валюту — драм.
Залиште коментар