Погода
Погода у Малині

вологість:

тиск:

вітер:

Маріанна Макарчук: «Мене вражає, чому більшість чиновницьких структур живуть у рамках стандартних шаблонів і бояться вийти за їх межі»

Версія для друкуВідправити електронною поштоюPDF версія

Якщо стежити за постами Маріанни Макарчук на її сторінці у Фейсбук, одразу буде зрозуміло, що це людина з неординарним способом мислення. Чого варте лише одне з останніх повідомлень про ситуацію з електропотягами з Малина на Київ. (Відомо ж, що у зв’язку з інформацією про скорочення кількості вагонів електрички Коростень — Київ, якою малинчани добираються на роботу в столицю, люди заговорили, що готові і на перекриття залізниці, аби тільки не скоротили кількість вагонів). Маріанна ж висловилась оригінально: чому б міській владі не купити за кошти бюджету два вагони для малинчан, комфортабельні, з кавовими апаратами і зручними місцями, і укласти відповідну угоду з Укрзалізницею, аби жителі міста комфортно добирались на роботу в Київ і назад. На перший погляд, це надзвичайно дивовижна пропозиція, із розряду фантастики. Можливо. Тому що ми настільки звикли стандартно мислити, що боїмось вискочити із колії сірості і стандартів. Маріанна цього не боїться, і саме тому її життя наповнене цікавими буднями. Це й привабило мене зустрітись із цікавою людиною.

Ми познайомились під час круглого столу «Активні громадяни», який Маріанна організувала і провела нещодавно в Малині для всіх бажаючих. Прийшли тоді представники громадських організацій, малинські активісти, були начальники міського та районного відділів освіти, представники відділу економіки, культури міськради, багато інших бажаючих почути, як можна скласти і виграти грант на створення якогось цікавого проекту.

— Маріанно, свій виступ перед активними громадянами Малина ви почали тоді зі слів, що головне в досягненні успіху — це бажання…

— Мене вражає, чому більшість чиновницьких структур живуть у рамках стандартних шаблонів і бояться вийти за їх межі? За 25 років Незалежності стало зрозуміло, що держава не поспішає виділяти кошти на розвиток регіонів, отож інвестиції потрібно шукати самостійно: шукати гранти, писати проекти і вигравати їх.

Якщо, скажімо, на галузь освіти чи медицини кошти є лише на заробітну плату, не треба чекати, доки хтось прийде і щось дасть. І не треба обмежуватись лише банальними проектами на встановлення пластикових вікон чи заміну труб.

Є ж багато іншого цікавого. Наведу такий приклад зі свіжого. Арабські емірати вийшли на міжнародний ринок із пропозицією, що готові в селищі чи містечку до 50 тисяч населення за свої кошти збудувати дорогу, використовуючи пластикові пляшки, яка б відповідала всім стандартам дорожнього покриття. Вони повністю беруть на себе усі матеріальні витрати, від нас потрібен був лише проект і згода. Але з України не надійшло жодної заявки! Нам що, не потрібні дороги? Безплатно!

Посольство Франції пропонує гранти на сортування і переробку сміття. На одному із тренінгів, в якому я брала участь нещодавно, вони на прикладі показали, скільки грошей можна заробити на переробці посортованого сміття. А для нас це поки — затратна справа…

Далі. У Міністерстві оборони України оголошують гранти на розвиток патріотизму в регіонах. З Малина — жодної заявки. Нам не потрібні патріоти чи гроші, чи просто лінь поцікавитись, де ці кошти можна залучити для міста? Цікаво, який у місті і районі відділ відповідає саме за патріотизм?

Ще цікавий і повчальний приклад — група бабусь і клубу інтересів «тим, кому за…» самі написали проект і виграли грант на демонстрацію самобутньої української культури за кордоном. І поїхали з туром в Іспанію. Звичайні бабусі із маленького міста сусідньої області!

Хто цікавиться, зайдіть у Фейсбук на мою сторінку, на сторінку Фб «Активні громадяни», на ресурси Up2Evropa.eu, Корпусу миру, USAID — асоціація, яка співпрацює з Україною вже 25 років. Можете писати і н мою електронну адресу [email protected] .

Наразі нарощується хвиля грантових проектів саме для України. Здогадуєтесь, чому? Так, тому що у нас військовий конфлікт, і саме тому до нашої країни прикута увага. Двадцять посольств різних держав допомагають Україні наразі з різними грантами й проектами. Але хтозна — скільки ця хвиля триматиметься на піку? Якщо ми будемо так апатично ставитись до пропозицій, увага іноземних інвесторів також може згаснути.

— Під час круглого столу ви рознесли так би мовити в пух і порох міську та районну програми соціально-економічного розвитку…

— Хіба то програми? Шаблонні реферати. Не вказано чіткого інструменту досягнення мети, лише загальні фрази, не маючи чіткої стратегії розвитку міста, ми і далі будемо тупцяти на місці. Дивуюсь, як ми взагалі живемо, отак пливучи за течією? А всі гранти наших державних служб, образно кажучи, — це «протягнута рука за благодійною допомогою»?

— Наскільки знаю, управління ЖКГ готує постійно проекти на участь у гранnах і відділи освіти також. Але також знаю, що на виготовлення проекту треба кошти, а коли він не виграє, виходить, що їх витратили з бюджету марно…

— На мою особисту думку державні фонди, такі? як регіонального розвитку і подібні — це барон Мюнхгаузен, який намагається сам себе витягти за косичку. Якби в державі були гроші, вони б виділялись і на дороги і на все решта. Ще раз наголошую: доки є можливість отримати кошти від закордонних фондів, не можна втрачати жодного шансу.

— Добре, полишимо тему державних грошей і примарних грантів. Маріанно, ви недавно виграли проект «Мобільне містечко рекреації». Розкажіть детально, що це буде?

— Конкурс проектів на невеликі суми кожні два місяці оголошує Британська рада. Я Проект буду організовувати насамперед у Малині, хоча мені вже телефонували і з Житомира та Львова з пропозиціями зробити містечко там.

Це буде чотири павільйони-палатки (місця для відпочинку), де за допомогою арт-мистецтва та бізнес-ігор будемо налагоджувати розуміння між підлітками і дорослими. Це буде організація такого собі креативного дозвілля та активного відпочинку. Будуть і майстер-класи, і походи за місто, і настільні ігри, і багато іншого. Хочуть навіть організувати фестивалі по селах району. (Бо проїхала якось, а вигляд такий, ніби в дев’яності, коли все розвалювалось, гнітюче враження). Все, звичайно, безкоштовно для учасників. Палатки вже замовила у Львові, продумую деталі кожного дня організації дозвілля. Менеджери проекту — я та представник ГО «Школа медіа-патріотів» Євген Бондаренко, наш партнер — МБО «Захист дітей Чорнобиля». Вартість проекту — усього 15 тисяч гривень.

До речі, крім мене подав і виграв кошти на проект іще один малинчанин — викладач лісоколеджу Василь Євстаф’єв. Він буде реалізовувати «Клуб відпочинку для переселенців із зони АТО». Це буде на базі садового кооперативу «Букач» місце для відпочинку і дозвілля переселенців. Вартість проекту Василя — більше 66 тисяч гривень, він зміг залучити, зокрема,  кошти від Британської ради та уряду КНР на збірний модульний будинок для зони відпочинку.

Та у Малині на кожному кроці можна створювати проекти, повторюсь, аби було бажання. Ось недавно довелось із мамою бути в міській поліклініці. На інвалідному візку — ні в ліфт, ні в туалет, ні в  рентгенкабінет, хоч на руках носи людину з обмеженими можливостями. Варто задуматись і над проектом реконструкції.

Зараз актуальний грант від Британської ради для невеличких міст на суму 600 000 Євро. Чому б Малину не подати заявку на якийсь проект? Невже нам нічого не треба? Адже, стало мені відомо, що в міській раді навіть є людина, яка шукає проекти, гранти, ну загалом веде цю роботу. Можливо, її треба акивізувати. Від Ради Європи та Євросоюзу створюються за кордоном молодіжні табори, волонтерські, по обміну дітей. Якщо у нас нема коштів на оздоровлення дітей, то треба їх оздоровлювати за кордоном, а не чекати безплатних путівок від держави.

З’явились гранти імені загиблих АТОвців — літературні, спортивні, освітньо-наукові — варто лише моніторити інтернет-простір і подавати заявки. Це Європа — не чекати треба, а самому шукати реалізацію.

— Маріанно, ви можете сказати, що реалізували себе в цьому житті?

— Напевно, пошук себе почався в мене ще з шкільного віку. Навчалась у ЗОШ №1, ходила і на спортивну школу, і в музичну, на фортепіано, весь час була чимось зайнята. Коли після Радомишльського училища стала працювати в Укртелекомі, зрозуміла, що мені там дуже нудно. Так стала студенткою приватного Університету України, де ще з третього курсу мені запропонували і викладати крос-культурний менеджмент. Тільки в Малині з’явився Інтернет, ми провели вдома, купили комп’ютер ще в 2000-роках, і ця безбар’єрність відкрила багато можливостей. А в Університеті навчались багато людей з особливими потребами, яким важко було ходити і писати. Дивлячись на них я зрозуміла, що я можу досягти більшого. І завжди намагаюсь бути активною. Коли викладала в Університеті, на одному з занять зрозуміла, що нудно стояти перед аудиторією, і мої заняття завжди проходили на виставках та екскурсіях.

Крім основної роботи, завжди в Києві мала ще кілька заробітків, брала участь в маркетингових дослідженнях, реєструвалась на різні заходи і брала активну участь в тренерській роботі. Такий ритм допомагає постійно розвиватись і шукати щось нове.

— Чому ви покинули роботу в Університеті?

— До цього я йшла, ще, може, рік тому передбачала, що настає момент професійного вигоряння і потрібно буде шукати щось інше, нове. Коли відчула, що робоче місце викладача для мене стало некомфортним, покинула Університет. Буду шукати себе в іншому, тим паче, що такий простір перспектив. Шукаю партнерів для створення нових проектів, адже «Мобільне містечко рекреації» — це лише маленький початок.

— Успіху.

Тетяна Сорока

Фото взято з facebook-сторінки Маріанни Макарчук

Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці, Вконтакті, Однокласниках та Твіттері, а також підписуйтесь на наш канал у Youtube.

Загрузка...

Коментарі

Malin City

Свіжі коментарі

Події у світі

Тайський масаж, методика проведення
Тайський масаж не має нічого спільного з тим, що називають «тайським еротичним масажем». На відміну від класичного європейського, даний масаж...
Отримання посвідки на проживання в Україні
Посвідка на тимчасове проживання може бути отриманою будь-яким громадянином і при цьому він отримає можливість один рік проживати в країні, а потім...
Приглашение в Украину для россиян
На данный момент уже не так легко можно пересечь границу между Украиной и Россией. Крайне необходимо наличие специального приглашения, которое...
Вид на жительство в Украине
Данное свидетельство служит удостоверением личности лица, желающего либо постоянную, либо временную возможность находиться на территории украинского...
Голова Житомирської обласної “Батьківщини” провела...
Голова Житомирської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Анжеліка Лабунська вважає підступним і безпідставним рішення Національної комісії...
Баба Парасючка з села Великі Годомці вже 3 липня м...
6 квітня Європейський парламент більшістю голосів підтримав запровадження безвізового режиму з Україною. Для його повноцінного запровадження...
Перед голосованием по разрыву контракта директор м...
Сегодня, в ходе сессионного заседания депутатов Житомирского областного совета, было проголосовано решение о досрочном разрыве контракта с директором...
В Бердичеве судили участника боевых действий, заде...
Иногда даже самого честного человека могут втянуть в авантюру его знакомые или друзья, тем более, если ситуация в стране такая, как на сегодняшний...
Бердичівською прокуратурою припинено незаконну оре...
Позов Бердичівської місцевої прокуратури щодо незаконності рішення сільської ради про надання в оренду гідротехнічної захисної споруди у Ружинському...
Алкоголь и здоровье подростка
Подростковый возраст – непростой период для каждого человека. В это время уже хочется быть взрослым, самостоятельно принимать решения, но, в то же...
В Бердичеві мопедист потрапив в лікарню з важкими...
У Бердичеві внаслідок ДТП травми отримав водій мопеда Дорожньо-транспортна пригода сталась 5 квітня о 17.00 на перехресті вулиць Бистрицької та...
Науковці: кожна 10-та смерть – через куріння
Як свідчать дані нового дослідження, куріння є причиною кожної десятої смерті у світі. Причому половина з них припадає усього на чотири країни –...
Радбез ООН не ухвалила резолюцію щодо хімічної ата...
Рада Безпеки ООН не змогла ухвалити резолюцію щодо хімічної атаки в Сирії. Проти виступила Росія. Подали документ Франція та Велика Британія, вони...