Погода
Погода у Малині

вологість:

тиск:

вітер:

Малинська школа № 3: до питання заснування

Версія для друкуВідправити електронною поштоюPDF версія

Так трапилося, що певний час третю міську школу вважали найстарішим навчальним закладом у місті. Писали, що до її спорудження причетна мати відомого вченого — Катерина Семенівна Миклуха, а то й сам Микола Миколайович Миклухо-Маклай. Навіть визначався рік заснування школи — 1862-й. Але чи це дійсно так…

У Центральному державному історичному архіві України (м.Київ) зберігається дуже цікавий документ під назвою «Справа про закріплення за церквою одної десятини землі, яка пожертвувана поміщиком Миклухо-Маклаєм під будівництво церковнопарафіяльної школи в с.Селище Радомисльського повіту». В принципі, даний архівний документ і відповідає на всі питання стосовно появи школи, яка зараз є третьою за номером у Малині.

Із архівного документу (мова оригіналу збережена):

«В Киевскую духовную консисторию.

Киевский епархиальный училищный совет. 9 августа 1910 г.

Радомысльськое уездное отделение, докладом от 19 июня с.г. за №2350, сообщило Совету о пожертвовании землевладельцем д.Селище, Радомысльского уезда, М.Н.Миклухо-Маклаем одной десятины ценной земли под постройку нового здания для церковно-приходской школы в названной деревне. Земля эта имеет быть закреплена за местною приходскою церковью.

Вследствие сего Киевский епархиальный Училищный Совет, согласно утвержденному Его Высокопреосвященством, ВысокопреосвященнейшимФлавианном, Митрополитом Киевским и Галицким, от 23 минувшего июля за № 36, имеет честь покорнейше просить Киевскую Духовную консисторию о выдаче заведующему Селищанскою церковно-приходскою школою священнику м.Малина, Радомысльского уезда Федору Моисеевичу Яворскому уполномочия на закрепления за местной приходской церковью жертвуемой г-ном Миклухо-Маклаем земли.»

Читайте також: ДРУГЕ НАРОДЖЕННЯ МАЛИНСЬКОГО НАРОДНОГО УЧИЛИЩА: 1881 РІК

14 грудня 1910 року в Київську духовну консисторію з рапортом звернувся малинський священик Ф.Яворський. До рапорту він додавав два примірники схематичного плану, яку пожертвував Михайло Миколайович Миклухо-Маклай. За цим планом ділянка землі знаходилася на перехресті доріг до Щербатівки та Малина, а також прилягала до ділянок земель, які належали Степану та Артему Хоменкам. Власне ділянка землі, яка жертвувалась під будівництво школи, мала загальну площу 1402 квадратні сажні, тобто (1, 4 десятини) мала форму неправильного чотирикутника. Довжина цього чотирикутника обох сторін складала 54, 66 сажні та 55,0 сажні, ширина — 33,5 сажні та 18,45 сажні. Визначена ділянка практично відповідає конфігурації сьогоднішньої ділянки школи № 3 у нашому місті.

22 січня 1911 року Київською духовною консисторією було прийнято рішення: «От имени Его преосвященства ходатайствовать перед Священным Синодом об испрошении Высочайшего соизволения на приняия церковью м.МалинаРадомысльского уезда от землевладельца Михаила Миклухи дара, заключенного в 1402 кв.саж. земли при д.Селище Радомысльскогог уезда, с тем, чтобы была устроена на означенной землецерковно-приходская школа.»

Цей документ фактично відкривав можливість починати здійснювати підготовку до спорудження школи. Проте, довелося певний час зачекати «высочайшего соизволения» на фактичні роботи із будівництва школи. Сам процес введення в експлуатацію школи розтягнувся на три роки. Лише у 1915 році всі діти із Селища, які ходили на навчання до Малинського народного училища, почали вчитися у місцевій церковнопарафіяльній школі.Проте, варто зауважити, що у 1898 (за іншими даними – 1899) році, з ініціативи місцевих селян у с.Селище функціонувала однорічна школа грамоти. Власне, цю школу й можна вважати провісником сучасної третьої школи, хоча і з великими умовностями, оскільки прямого зв’язку між школою грамоти і церковно-парафіяльною школою не простежується.

...Допитливий читач цілком справедливо поставить питання: чому школа має третій порядковий номер? Відповідь криється у тому, що нумерація шкіл з’явилася уже на початку 1930-х років. До 1930 року в Малині діяло дві школи — перша українська і друга єврейська. У 1929-1930 рр. до Малина відійшла частина с.Селище, зокрема та, де знаходилася колишня Селищенськацерковно-парафіяльна школа. Тому по чисельності і за номером вона виявилася третьою.

Володимир СТУДІНСЬКИЙ, м. Малин

Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці, Вконтакті, Однокласниках та Твіттері.

Загрузка...

Коментарі

Malin City

Свіжі коментарі

Події у світі

НА РАДОМИШЛЬЩИНІ ДВОЄ ЧОЛОВІКІВ ПОСТРАЖДАЛИ НА ПОЖ...
17 липня о 01:42 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу у приватному дерев’яному житловому будинку в с. Забілоччя...
У РАДОМИШЛІ ЧОЛОВІК ПІШОВ ПО ЯГОДИ, А НАТРАПИВ НА...
19 липня група піротехнічних робіт Управління ДСНС у Житомирській області знищила 2 вибухонебезпечні предмети. Обидві знахідки виявлено у...
У РАДОМИШЛІ ЖОРСТОКО ПОБИЛИ ЖУРНАЛІСТІВ "ЭХО...
10 РОКІВ У РАБСТВІ В РАДОМИШЛІ Ми вже не раз повідомляли про те, що твориться нині в Радомишльському психоневрологічному інтернаті. Абсолютно...
"РАДОМИШЛЬ-ПАБ" ЗАПРОШУЄ НА ВІДКРИТТЯ. [...
21 липня о 17:00, "Радомишль-ПАБ" запрошує жителів та гостей міста на відкриття. Перших 100 відвідувачів пригощатимуть безкоштовними алкогольними...
Чем отличается детский чемодан от взрослого? Основ...
Довольно часто семьи отправляются в путешествия. Для того, чтобы максимально удобно ездить на поездах, самолетах и другом транспорте, просто нельзя...