Минулої п’ятниці, 23 червня, відбулася чергова сесія Малинської міської ради. Цього разу на сесію зібралася велика кількість людей. Велика частина з них — бюджетники, які в робочий час були на сесії. І, як виявилося, недарма.
Відразу скажемо, що питання про створення комунального підприємства «Добробут» не було винесено на порядок денний.
Після озвучення порядку денного, проголосували одноголосно за питання «Про затвердження рішення виконавчого комітету» та перейшли до другого — «Про внесення змін до міського бюджету на 2017 рік», розгляд якого переріс у справжній скандал.
Із залу пролунала пропозиція винести на голосування рішення, затверджене фінансовим відділом. Олексій Шостак виніс на розгляд пропозицію, затверджену бюджетною комісією, та окремо винесли на розгляд питання «Про виконання Постанови Кабінету міністрів України щодо змін в оплаті праці чиновникам», яке, до речі, на комісії не розглядалось. 1 мільйон 200 тисяч гривень виділяється з міського бюджету, у зв’язку з його перевиконанням, на підвищення заробітної плати виконавчому комітету, УПСЗН, фінуправлінню, управлінню ЖКГ, відділам освіти, культури та охорони здоров’я. Перша частина питання — про внесення змін до міського бюджету на 2017 рік, затверджена бюджетною комісію, була схвалена депутатами. Друга частина, яка стосується саме підвищення заробітної плати, і яка була винесена міським головою на обговорення, викликала шквал критики.
Спочатку висловилася щодо цього рішення голова фракції «Батьківщина» Олена Мороз. Вона зазначила, що окрім цього питання, були й питання шкіл, садочків тощо. Ці питання надійшли до бюджетної дуже пізно і їх не встигли досконало вивчити. «Чому ви не зібрали погоджувальну раду? — ставить запитання Олена Мирославівна. — Це дуже важливі питання для міста. Ви спеціально робите, щоб медики без зарплати залишилися?»
Міський голова пояснив ситуацію:
— Чому я виношу це рішення зараз? Тому що на комісії ми його обговорювали. Ми зняли ряд бюджетних питань, бо вони пізно надійшли нам. Комісія захотіла з ними ще попрацювати, і ми вирішили перенести їх на розгляд на наступний тиждень. У нас перевиконання бюджету на 4,6 мільйона за п’ять місяців. Це наша з вами заслуга.
На сьогоднішній день стоїть питання заробітної плати, — далі вів Олексій Григорович. — У травні Кабінет Міністрів виніс постанову, якою змінив оплату праці по службі в органах місцевого самоврядування, і заробітну плату ми притримуємо, яку вже потрібно сплачувати зараз. На сьогоднішній день, якщо проплатити заробітну плату в межах того фонду заробітної плати, який є в цьому місяці, то ті працівники, які мають отримати підвищення, отримають його зменшення. Це порушення Конституції, яке я як міський голова допустити не можу. Можливо, ми не в повній мірі донесли важливість цього питання, бо це стосується людських доль, людей, які сюди прийшли. Це не наша забаганка — це вимоги законодавства, і відкладати рішення ми не могли. Це не те питання, про яке можемо дискутувати. Якщо є необхідність це обговорити — будь ласка.
Олена Мороз продовжила дискусію, сказавши:
— Чому ви не надали документи за два тижні, згідно з Законом «Про публічну інформацію»? Зараз мета одна — щоб люди отримали заробітну плату згідно з постановою, отримали те, що вони дійсно заробили.
Проте грошей треба не мільйон 200 тисяч гривень, а більше. Олена Мирославівна запропонувала виділити кошти в розмірі чотирьохсот тисяч гривень, щоб закрити цей місяць; зобов’язати міську раду надати розрахунки протягом тижня для прийняття подальшого рішення на користь працівників виконавчого комітету міської ради.
Депутат міської ради Максим Омельченко висловив свою точку зору на підняття зарплати чиновникам:
— Я не був на комісії, але на нашій фракції дуже емоційно обговорювалося це питання. Перше, жоден із депутатів нашої фракції не є прихильником «непіднімання» — треба тільки піднімати. Всі були «за», але було прийнято рішення подивитися документи, штатний розпис, щоб зрозуміти, як, на скільки, кому піднімати заробітну плату — від спеціалістів до начальників відділів й управлінь.
Він також підтримав виділення 400 тисяч гривень, щоб закрити цей місяць.
Начальник фінансового управління Тетяна Борисенко так зреагувала на пропозицію депутатів:
— Надійшла пропозиція про виділення 400 тисяч гривень. Ви пропонуєте розподілити ці кошти на місяць. Ви візьмете на себе таку відповідальність? Зараз період відпусток. Відповідно до законодавства, ми маємо виплатити матеріальну допомогу, яка є обов’язковою. Ви впевнені, що коштів, які ви плануєте виділити, вистачить? Надайте пропозицію по кожному відділу та управлінню, бо в кожному різна ситуація, різні графіки відпусток.
Дискусія продовжувалась.
Опісля доволі гучно й емоційно, як вона назвалася, громадянка Малина заявила:
— Чому ці гроші мають розподілятися на зарплати? Невже немає інших проблем у місті? У нас під будинком сміття.
Під час її виступу хтось зааплодував і, як нам здалося, не для її підтримки.
Далі наводимо діалог між міським головою і невідомою громадянкою.
Шостак: Є постанова Кабінету міністрів. Це не міський голова щось собі придумав.
Громадянка: Якщо піднімемо зарплату, в місті від цього нікому краще не стане.
Шостак: Ви ж вимагаєте, щоб вам платили мінімальну зарплату 3 200 гривень?
Громадянка: Я не вимагаю, мені її платять. (У залі сміх).
Шостак: Тут немає філософії, забаганки.
Громадянка: Куди йдуть інші кошти?
Шостак: Приходьте на комісії, вони відкриті. Ви можете бачити, куди розподіляються кошти, які закріплюються на сесії міської ради.
Максим Омельченко запропонував депутатам ознайомитися з процедурою нарахування зарплат, повернувшись до неї на бюджетній комісії або на наступній сесії.
Пороте Олексій Шостак здивувався тому, що всі нібито погодились із тим, щоб підняти заробітну плату службовцям, проте голосувати збираються через тиждень. Він зазначив, що є цікавіші питання для міста, які на часі розглядати, — реконструкція парку, лікарні та інші
Після нього виступив один з присутніх, який назвався представником партії Вадима Рабіновича й запропонував запросити Вадима Рабіновича в місто, щоб той навів лад на сесії міської ради, яка «проходить в режимі балагану». Правда, в чому суть виступу мало хто вловив, задаючи запитання: «І що б воно значило?».
Далі Олексій Шостак запропонував підтримати проект рішення «Про внесення змін до міського бюджету». Під час голосування в залі здійнявся гучний гул, де лунали різні емоційні репліки. Але рішення не було прийняте. Мер міста подякував дев’ятьом депутатам, які, за його словами, розуміють, що депутатство — це прохідне.
Після цього шум у залі не зник. Частина депутатів була невдоволена, що документи на ознайомлення були відіслані дуже пізно, ввечері перед бюджетною комісією. У цей час більшість присутніх, окрім депутатів і частини чиновників покинули залу.
Все ж депутати проголосували за виділення 500 тисяч на зарплату за цей місяць. Прозвучав докір міському голові в тому, що на бюджетній комісії ухвалили рішення передбачити та виділити кошти в сумі п’ять тисяч гривень важкохворій дівчинці, але ці гроші не були включені в бюджет.
У залі продовжувалася бурхлива дискусія.
Депутат Ігор Старжинський відмовився брати участь у подальшому голосуванні.
Отож, депутати після гучних й емоційних обговорень у більшості не прийняли другу частину цього питання.
Після цього депутати розглянули ще ряд питань, за які голосували майже одноголосно.
Одним із питань було відміна рішення 31 сесії міської ради сьомого скликання. З приводу цього питання з доповіддю виступив депутат Василь Федоренко, який обґрунтував незаконність рішення про реорганізацію Малинського міськрайонного центру первинної медико-санітарної допомоги, оскільки воно було прийняте з порушенням законодавства. Нагадаємо, що згідно з цим рішенням, мали бути створені міський і районні центри первинної медико-санітарної допомоги.
Мер міста зазначив, що коли приймалося це рішення, були збої у фінансуванні первинної ланки з боку району. За його словами, певною мірою це питання врегульоване.
Також було розглянуто рішення про делегування кандидатур до госпітальної ради госпітального округу. Було запропоновано делегувати Олександра Андрійцева і Руслана Єщенка, хоча Олексій Шостак вносив свою кандидатуру.
Згадали і про створення нового комунального підприємства «Добробут», хоча це питання і не виносилося на порядок денний сесії. Олексій Шостак зазначив, що його увесь час намагаються просунути (виникає риторичне запитання «хто?»). Він закликав комунальну комісію розглянути цю проблему і дати декілька пропозицій щодо її вирішення і пообіцяв прийти на наступне засідання комісії. Голова комісії з комунальних питань Ірина Дмуховська зазначила, що на розгляд комісії був поданий лише статут підприємства, в якому було прописано лише те, що воно створюється виключно з метою створення конкуренції.
Читайте також: Нове комунальне підприємство: якісна альтернатива чи мильна булька?
Отож, сесія, яка не обійшлася без надмірних емоцій, тривала приблизно півтори години, після чого всі мирно розійшлися.
Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці, Вконтакті, Однокласниках та Твіттері, а також підписуйтесь на наш канал у Youtube.