29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових разом із трьома полоненими російськими десантниками.
За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили у полон. Збройні Сили України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн.
Такі дані містяться в публікації від 14 серпня на сайті Генеральної прокуратури України під заголовком «Результати розслідування Іловайської трагедії».
«Згідно з отриманими слідством даними Служби безпеки України, розвідувальних органів та Об’єднаного штабу АТО, критичне співвідношення військових сил України у районі міста Іловайськ з підрозділами ЗС РФ та представників терористичних організацій «ДНР», «ЛНР» складало: особовий склад – 1 до 18; танки – 1 до 11; бронетехніка – 1 до 16; артилерія – 1 до 15; «Гради» - 1 до 24. (…) Слідством підтверджено, що упродовж 26-28.08.2014 лише між керівником АТО В. Муженком і заступником начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановським відбулося 12 телефонних розмов, за результатами яких російська сторона надала гарантії безпечного виходу українських військових з оточення у не бойовому порядку за узгодженими маршрутами. Водночас слідством достеменно установлено, що у ході перемовин представники ЗС РФ умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій за маршрутом руху сил АТО», - йдеться в публікації.
У матеріалі Головної військової прокуратури зазначається, що дослідження обставин Іловайської трагедії в цілому завершено, проте кінцеве процесуальне рішення в кримінальному провадженні буде прийнято після забезпечення виконання вимог ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України щодо повного та неупередженого розслідування.
«Згідно висновків експертів та комплексу інших здобутих доказів, єдиним фактором, який знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше вчинення військовими країни-агресора воєнних злочинів», - йдеться в матеріалі.
У «Результатах...» також повідомляється, що проведення 24 серпня 2014 року військового параду в Києві жодним чином не вплинуло на рівень боєздатності сил АТО, оскільки «до нього були залучені підрозділи, які майже повністю комплектувалися за рахунок військовослужбовців строкової служби і курсантів військових навчальних закладів, не мали необхідного рівня готовності до виконання завдань, а тому не могли залучатись до проведення антитерористичної операції».
Ознайомитися з повною версією «Результатів розслідування Іловайської трагедії» можна на сайті Генпрокуратури
Як повідомляв Житомир.info, у 2015 році письменник та журналіст Євген Положій презентував у Житомирі свою книгу «Іловайськ», створену на основі близько 70 історій реальних українських військовослужбовців, яким вдалось вижити під час важких боїв з терористичними військами. 7 червня 2016 року в Житомирі презентували документальний фільм «Іловайськ. Лицарі неба», створений за документальними матеріалами та свідченнями очевидців.
Житомир.info