Погода
Погода у Малині

вологість:

тиск:

вітер:

Підніжка педагогіці або про школу із болем...

Версія для друкуВідправити електронною поштоюPDF версія

…Дзвінок із шостого уроку, і гамірний натовп учнів висипається із класів у шкільний коридор. Урокам кінець, всі рухаються у напрямку роздягалки. Випадково, як завжди це буває, хтось чиюсь курточку впустив на підлогу. Випадково хтось комусь на ту курточку плюнув. Чим не привід з’ясувати стосунки по-серйозному? Для цього в роздягалці тісно, треба йти на вулицю, на шкільне подвір’я. З’ясування стало бійкою, яка закінчилась викликом у школу поліції.

Така от історія чи схожа на неї сталась недавно в одній із шкіл міста. Про іншу, але з таким же фінішем — заявою в поліцію — «СП» повідомляло читачів в одному з попередніх номерів. Тоді ж журналіст попередньо домовився зустрітись із рідними дівчинки, яка зі струсом мозку зі школи потрапила в лікарню. Мабуть, резонанс став на заваді зустрічі, яка так і не відбулась.

Отже, спробуємо розібратись самостійно: чи варто у школу викликати поліцію? Вище згадані випадки — закономірність чи виняток сучасної школи? На опитування (анонімні та очні) пішло чимало часу. Журналіст мав зустрічі і з педагогами, і з батьками, і з учнями різних шкіл міста і району. Навіть карантини не завадили — усі з цікавістю висловлювали думки, намагаючись бути максимально відвертими. Яка ж вималювалась картина?

Для початку наведемо приклади двох опитувань, які провели у соціальній мережі вКонтакте (фото прін-скрінів). В анонімних опитуваннях взяли участь більше двохсот людей різного віку. Багато хто і коментував тему.

Зокрема, говорили таке: «Є багато нюансів. Якщо переломи, струс і т.д. — поліція. Якщо просто сутичка — поговорити з учителем, директором, батьками».

«Але в будь якому випадку залишати просто так не потрібно».

«Колись за мене мамка не бігала, не заступалась. І були різні випадки, в школі діти голови розбивали, підборіддя об стільці, розбирались без поліції. А зараз чуть що — відразу заяви пишуть, я такого не розумію».

«Я не кажу про поліцію відразу. Я мала на увазі, що головне щоб просто так це не залишалося! Розмова з вчителями, батьками винуватців повинна бути. Бо побили один раз, побачать, що не покарані, то і другий поб'ють!»

«Дiти дуууже жорстокi, я вважаю в будь-якому випадку просто так це не має залишитись, а якщо мама прибiжить в школу може бути ще гiрше».

«Ну если это парень, то лучше отдать его на секцию, а если девочка, то конечно лучше, чтобы отец пришел поговорил».

«Просто я понимаю, что это твой ребёнок, что ты за него убьешь, но во все времена, всегда были такие проблемы, и я думаю, что умный родитель, отправит на кружок, и сделает все, что бы в таких ситуациях ребёнок мог ответить, а не что бы приходили родители и позорили ещё больно, просто сами поймите, что если бы ваши родители приходили, вам бы потом это клеймом осталось, и зачем это».

«Підніжки бувають випадкові?»

«А що, дітей за всі шалості треба в міліцію вести??? Що б така х...ня була в моїй юності, то пів школи з міліції і не вилазили б... Писати заяви треба, коли побили кучой, обікрали (телефон і тому подібне (не за ручку лінійку олівець)) Просто батьки зараз нарвані якісь...»

«Ну, якби в твоєї дитини був струс мозку то б я побачила…»

«Якби це була "дитяча якась шалість" то я б просто прийшов до того, хто це зробив і поговорив (з дитиною та її батьками). Все. Сьогодні твоя дитина отримала травму, завтра вона кого ненароком під час перерви пне, і та дитина отримає якусь травму.... то ти будеш не проти, що твоїй дитині зроблять запис в особовій справі про те що вона хуліган... і жоден ВУЗ її не візьме на навчання.... життя зіпсовано через те що батьки не вміють ладити.»

«Тут дві сторони медалі, з однієї сторони наче і жалко писати заяву, а з іншої сторони ,менше придурків будуть ставити "випадкові підніжки", бо будуть боятися».

«Це діти... Давайте хай діти з самого дитинства все почнуть боятися...»

«Зато можливо меньше всякої нечисті з їх виросте»…

От не знаю, читачі, чи варто називати імена учнів, батьків і педагогів, які погодились на особисті відверті розмови? Думаю, обійдемось без імен, а лише будемо називати навчальний заклад. До уваги деякі з них.

 

Учень ЗОШ №3.

— Не пригадую, щоб раніше у школі були такі сенсації на рахунок побиття чи травми… Мабуть це вперше. Скільки навчаюсь (я вже у старших класах), але такого шуму довкола підніжки ще не було. Із «сенсацій» — це коли в школі в однієї учениці чоботи зникли, оце да… Мабуть,таке могло трапитись із кожним учнем…

— Педагоги нарікають, що нинішнє покоління якесь і не сказати і жорстоке, але ніби байдуже до всього. Навіть до чужого болю. Це так?

— Не помічав за собою такого. Але ж я — це покоління… Хоча, не скажу, що маю багато надійних справжніх друзів… Так, товариші та й усе. І спілкуємось ми в основному в мережі…

— Мабуть, ще років з п’ять тому по школах була пошесть знімати на телефони однокласників, особливо, коли хтось когось ображає і так далі…

— Зараз це вже не в моді. Є цікаві Інтернет-ігри, книги та багато чого є в гаджетах, а фоткати дурниці нема часу, то вже вчорашній день…

 

Учитель ЗОШ №2.

— Так, діти сучасні не такі, як були ще принаймні років 5-7 тому. Про це можуть засвідчити і результати анонімного анкетування щодо проявів агресії у підлітків, яке недавно психологи проводили в нашій школі. Але яка причина — не можу сказати. Хоча про своїх учнів, у яких я класний керівник, можу сказати тільки позитивне.

— У вашій школі на перервах діти дуже бешкетують?

— Щойно продзвенить дзвінок на перерву, всі намагаються бігти коридором у напрямку готелю та ДЮСШ. Знаєте, чому? Бо там Вай-Фай ловить! І стоять застиглі з поглядами, зосередженими на гаджетах, лише легкими рухами ганяють по екранах свої стрілочки. Аж трохи дико. Колись такого, звісно, не було.

— Колись у вас на шкільному подвір’ї були турніки хоч якісь, але зараз їх нема, бо, сказали — це небезпечно для здоров’я: не дай Бог, хтось упаде… Невже спорт дітям зайвий?

— Не скажу так. Сьогодні в школі інші діти, у сенсі світогляду. Але чи до доброго все йде? Покоління змінилось, я згодна, але змінився і світ довкола нас, усе суспільство. Але хочеться, щоб цей світ був хоч трохи добрішим, особливо до дітей…

— У вашій школі, добре пам’ятаю, стався випадок із побиттям учениці, який закінчився не те, що поліцією, а навіть судом. Правосуддя тоді восторжествувало справедливістю…

— Це було дуже давно.

 

Директор міської школи.

— Прецеденти трапляються у кожній школі — це нормальне явище шкільного життя. І навіть якщо це сталось у навчальному закладі, не завжди школа винна — треба і в сім’ї запитувати.

Щодо сучасних учнів, так, мабуть нинішнє покоління таке жорстоке, бо жорстоким став наш світ: в країні війна, і в свідомості, виходить, на жаль, також…

 

Директор сільської школи.

— Можливо, біда суспільства в тому, що змінилось ставлення до вчителя, і навряд чи рейтинг педагога підніме підвищення зарплати. До мене нещодавно увірвалась у кабінет одна мама: «Закопаю вчителя! Він мою дитину образив! Ви не маєте права моє дитя ображати! Що у вас тут за школа?!»

А що у вас за сім’я? — хотілось запитати, але ж бачила, що мене не почують. Зате діти чують все, що говорять удома батьки і приносять ці враження в школу.

Але ж діти у цьому не винні! Дітей треба просто любити і батькам, і вчителям, зрозуміло, інакшого ставлення професія не передбачає.

— Таке враження, ніби батьки і вчителі, це різні сторони барикад, особливо, що стосується взаєморозуміння і поваги. Нещодавно довелось говорити по телефону із вчителькою школи-ліцею №1. Хвилин п’ять, ну, може, чотири. І всі ці хвилини вона розмовляла і жувала у слухавку. Це теж прояв поваги до батьків чи просто співрозмовників?

— Це неприпустимо. І, певно, було випадково. І колись, і тепер, до педагога вимоги залишились однакові, і їх треба виконувати, якщо щось вимагаєш від учня.

Так, сучасне покоління не таке, як було раніше. Коли свого часу працювала у місті, на шкільній лінійці стояли сотні дітей спокійно, а зараз у сільській школі і однієї сотні нема, але ж не встоять вони…

І щодо агресії сучасного покоління, ви маєте рацію певною мірою. Так, помітила, що діти агресивніші стали. У мене є один учень, який дуже жорстоко ставиться до ровесників, зате кошенятко, бува в школу приносить, щоб пожаліти і побавитись ніжно. Такі от наші сучасні діти.

 

Мама учня ЗОШ №4.

— За своє дитя я завжди горою. І по відношенню до однокласників, і особливо по відношенню до педагогів. У школі в пошані завжди були діти начальства та вчителів, їм усі привілеї. Може, тому і діти такі, що дим вседозволеність прощають, а інших за дрібницю будуть тягати по завучах та директорах.

Таке було і зі мною, не хочу згадувати.

Що в школі головне? Штори, ремонти і все подібне. Але тільки не виховання, хоча є і психологи, і соціальні педагоги, і заступники з виховної роботи. А все, що роблять, — викликають батьків для бесід.

Справедливості в школі не було і нема, тому її треба добиватись, і цьому вчити свою дитину — щоб вижила в будь-який спосіб у цьому жорстокому світі, який починається саме у школі.

 

Учитель сільської школи.

— Чув, що сталось у Малині. Переконаний: то винятки, а не  правило. Хто вам сказав, що сучасні діти жорстокі? Це далека від школи думка. Сучасні діти навпаки — згуртовані і добрі. Кому, як не мені по це знати — я педагог зі стажем і батько.

— Але практично всі респонденти мого опитування — учні, вчителі, батьки — стверджували, що сучасне покоління росте жорстоким, байдужим і намагнічено агресивним… Одна з причин — війна, та й реклама пропагує образи нахаб-везунчиків…

— Вважайте, що я зламав стержень вашої публікації, але ніколи з цим не погоджуся. Війна, кажете? А хіба наші учні — не опора волонтерського руху? Хіба вони не активні учсники всіх благодійних акцій, які організовуються в районі? Та навпаки — діти зараз дружні. А старшокласники то й взагалі тихоні — у них одне ЗНО в голові. Підлітковий вік — 7-9 класи, дійсно, можуть іноді побрикатися, але це нормально!

Не буду підписуватися, як у вас у місті, але в нашій школі нема привілеїв учням, тому що всі приблизно в однаковому фінансовому становищі — де ж у селі набереш стільки начальства як у місті? Тому ця проблема у нас не існує. А до дітей учителів навпаки — особливо суворе ставлення, по собі знаю, коли в учительській колись мені доводилось слухати, які предмети підтягувати зі своїми дітьми.

Є в нашій школі багато приїжджих переселенців, але з усіма можна знайти спільну мову і підхід потрібен, адже в кожного особливий характер.

Є серед учнів і так би мовити ізгої, є навпаки — розбишаки, які розхитують колектив. На те є і класний керівник — грамотний педагог завжди направить дитячу енергію у потрібне  русло.

І ще скажу, багато, дуже багато залежить від авторитету вчителя. Особистого авторитету маю на увазі. Адже діти — це такий народ, якого не обдуриш. Вони зразу бачать, хто ти є, і якщо вчитель справедливий, він швидко знайде контакт із учнями, завоює повагу і так далі.

— Майже як у «Педагогічній поемі» Макаренка?

— Шкільне життя — це завжди як поема, і не треба вишукувати в ньому трагедій.

 

Учениця ЗОШ №4.

— Бійки в школі? Не помічала. Я туди вчитись ходжу.

— А як щодо агресії серед дітей, жорстокості?

— Не знаю, я ні до кого не буваю жорстока.

 

Замість післямови. Якщо хочемо змінити щось на краще, давайте почнемо із себе. Адже всі ми родом зі школи…

Тетяна СОРОКА.

Джерело: "Соборна площа"

Загрузка...

Коментарі

Malin City

Свіжі коментарі

Події у світі

Тайський масаж, методика проведення
Тайський масаж не має нічого спільного з тим, що називають «тайським еротичним масажем». На відміну від класичного європейського, даний масаж...
Отримання посвідки на проживання в Україні
Посвідка на тимчасове проживання може бути отриманою будь-яким громадянином і при цьому він отримає можливість один рік проживати в країні, а потім...
Приглашение в Украину для россиян
На данный момент уже не так легко можно пересечь границу между Украиной и Россией. Крайне необходимо наличие специального приглашения, которое...
Вид на жительство в Украине
Данное свидетельство служит удостоверением личности лица, желающего либо постоянную, либо временную возможность находиться на территории украинского...
Голова Житомирської обласної “Батьківщини” провела...
Голова Житомирської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Анжеліка Лабунська вважає підступним і безпідставним рішення Національної комісії...
Баба Парасючка з села Великі Годомці вже 3 липня м...
6 квітня Європейський парламент більшістю голосів підтримав запровадження безвізового режиму з Україною. Для його повноцінного запровадження...
Перед голосованием по разрыву контракта директор м...
Сегодня, в ходе сессионного заседания депутатов Житомирского областного совета, было проголосовано решение о досрочном разрыве контракта с директором...
В Бердичеве судили участника боевых действий, заде...
Иногда даже самого честного человека могут втянуть в авантюру его знакомые или друзья, тем более, если ситуация в стране такая, как на сегодняшний...
Бердичівською прокуратурою припинено незаконну оре...
Позов Бердичівської місцевої прокуратури щодо незаконності рішення сільської ради про надання в оренду гідротехнічної захисної споруди у Ружинському...
Алкоголь и здоровье подростка
Подростковый возраст – непростой период для каждого человека. В это время уже хочется быть взрослым, самостоятельно принимать решения, но, в то же...
В Бердичеві мопедист потрапив в лікарню з важкими...
У Бердичеві внаслідок ДТП травми отримав водій мопеда Дорожньо-транспортна пригода сталась 5 квітня о 17.00 на перехресті вулиць Бистрицької та...
Науковці: кожна 10-та смерть – через куріння
Як свідчать дані нового дослідження, куріння є причиною кожної десятої смерті у світі. Причому половина з них припадає усього на чотири країни –...
Радбез ООН не ухвалила резолюцію щодо хімічної ата...
Рада Безпеки ООН не змогла ухвалити резолюцію щодо хімічної атаки в Сирії. Проти виступила Росія. Подали документ Франція та Велика Британія, вони...