Упродовж минулого року з міської ради повідомляли назагал добрі новини — про виділення коштів із державного бюджету на встановлення сучасних пластикових вікон у дитячих дошкільних закладах міста. Проте, чомусь ці вікна виявились трішки «вузькуваті», а в одному з садків їх взагалі не встановили і Малин втратив державну субвенцію. Детальніше про «віконну тему»…
Почалось із того, що в редакцію «СП» зателефонували стурбовані батьки декількох дитячих садочків Малина: на Бамі, в районі паперової фабрики та інших. Мовляв, у закладі вставляють нові пластикові вікна, але бачили б ви, як! Чи то економлять на склопакетах підрядчики, чи то не вміють міряти, але після встановлення склопакетів відстань між стіною та вікном треба не те, що сантиметрами монтажної піни задувати, а навіть і цеглою можна закладати — такі великі діри.
Чи дійсно це так? Журналісти «СП» непомітно обійшли цього тижня усі дитячі дошкільні заклади міста. Їх у Малині дев’ять. Нових вікон не побачили у двох садочках. А на завершення «обходів» застали фахівців житомирської фірми-підрядчика саме за роботою у дитячому садочку № 3 — там цього тижня встановлюють вікна.
Житомиряни похвалились: по-перше, на цьому об’єкті встановили на одне вікно більше, ніж то було заплановано. Чому? Тому що в садку неправильно полічили вікна. Видно, їх рахували зсередини, а не знадвору, а одне вікно було зсередини приміщення забите фанерою та заклеєне шпалерами. Та зовні будівельники це помітили і вікно замінили на пластикове. Крім того, зазначили у розмові, що якість самих склопакетів — дуже висока, це добротні сучасні вікна, з високою гарантією якості, які прослужать дуже довго.
Але ми ходили дивитись не на самі вікна, а на якість їх встановлення. Факт, дійсно має місце: відстань від віконного полотна до стіни в деяких садочках вражає. Є й таке, що в дерев’яну віконну раму вставили пластикову. Проте, оскільки журналісти не фахівці у встановленні вікон і тонкощах будівельної справи.
Тому вирішили звернутись за офіційним коментарем до начальника відділу освіти міськради Миколи Шеренка.
Інформація по кожному садочку окремо:
Дитячий садок № 1, що на вулиці Бакланова. Там замінили 16 вікон та 8 дверей. Ціна вирішеного питання, за словами Шеренка, — приблизно 150 тисяч гривень.
Дитячий садок № 2 — центр розвитку дитини «Сонечко» (мікрорайон 30 років Перемоги). Там вікон нових не ставили. Їх ще раніше у закладі замінили зі старих на нові пластикові силами батьків, коли збирали в групах благодійні внески і крок за кроком замінювали в «Сонечку» вікна.
Дитячий садок № 3 — на вулиці Кримського. Як писали вище, саме зараз, у рамках торішнього проекту, будівельники виконують свою роботу і замінюють вікна та двері. Усього передбачено за проектом у третьому садку замінити 75 одиниць вікон та дверей, на загальну суму приблизно до 350 тисяч гривень.
Дитячий садок № 4 — «Калинонька» (мікрорайон «Прожектора»). Замінили приблизно 30 відсотків від необхідної кількості. Завершення планується на 2017 рік.
Дитячий садок № 5 — «Веселка» (мікрорайон ГМП). Там замінили всі заплановані вікна. Але, як відомо у «Веселці» торік було заплановано ще один грандіозний проект — заміна і оновлення фасаду. Фасадні роботи теж не завершили, і проект «перейшов» у 2017 рік. Наразі треба чекати сприятливих погодних умов.
Дитячий садок № 6 «Теремок» (район Дорошок) — цей садок, як і «Калинонька» — у планах на 2017-ий рік.
Дитячий садок № 7 «Ромашка» (район Черемушки) — вікна було замінено раніше,в основному за рахунок благодійних батьківських внесків.
Дитячий садок № 8 «Ялинка» (район паперової фабрики) — вікна підрядчики замінили повністю, залишилось замінити ще двері у закладі.
Дитячий садок № 9 «Золотий ключик» (мікрорайон Бам) — все так би мовити здано «під ключ». Правда, за словами Шеренка, тут працював інший підрядчик, малинський — «Малинспецбуд».
— Миколо Володимировичу, те, що всі садочки в місті будуть з пластиковими вікнами, звісно, дуже добре. Особливо радує, що вікна замінили не за рахунок батьків, а за державні кошти. Тим не менше, батьки звернулись про якість встановлення вікон. Хто нестиме відповідальність за це? І хто перевірить відповідність вікон до проектів? Адже, пригадую, мав місце факт невідповідності будівельних робіт у дитячому садочку «Ялинка», який констатували минулого літа…
— Відділ освіти буде замовляти послуги технагляду з області. Фахівці перевірять усі виконані роботи і відповідність їх до поданих проектів. Адже в проектах чітко вказано квадратні метри полотен віконних склопакетів. І вийти за ці рамки чи навпаки, звузити їх, умовно кажучи, ніхто не має права.
Інша справа, припускаю, що могли бути якісь неточності у розрахунках, адже мова йде про сотні вікон та дверей, а не про одне-два чи навіть десять. Але, наголошую, технагляд перевірить відповідність квадратних метрів вікон у проектах і в натурі.
Більше того, за умовами конкурсу, роботи мають бути завершені так би мовити під ключ, без жодних недоробок, за це відповідають підрядчики.
— Підрядчика визначали через «ПРОЗОРО»?
— Ні, на умовах конкурсу. Це дозволяється робити, якщо вартість проекту не перевищує 1,5 мільйона гривень. Частка співфінансування міської ради в цьому державному проекті становила, якщо я не помиляюсь, три відсотки.
23 січня народний депутат України Павло Дзюблик побував у Малині. Після особистого прийому громадян, у журналіста «СП» була можливість задати запитання депутатові. Найперше — про об’єкти державного фінансування у місті, на які залучено кошти завдяки сприянню депутата.
Тоді ж Павло Володимирович заявив журналістові, що у Малин були залучені кошти державного бюджету, згідно з постановою №395 Кабінету міністрів України «Деякі питання надання у 2016 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій». Однак, коли зайшла мова про встановлення вікон у дитячих дошкільних закладах міста, за словами народного депутата, не всі кошти державної субвенції Малин освоїв своєчасно: в одному з садочків вікна не встигли встановити і кошти державного бюджету повернули назад.
Про який садок говорив депутат? Про перший чи про третій? Можливо, на це запитання теж дасть відповідь житомирський технагляд. Адже справа журналістів — привертати увагу до проблеми чи ситуації, а не забирати хліб у слідчих чи перевіряючих органів.
Тим часом, віконна тема набула популярності серед малинчан лише тому, що в одному із садочків навіть дали концерт вихованці депутатові — на знак вдячності і поваги за таку благу справу.
Читаю на сторінці Павла Дзюблика у Фейсбуці:
«Чудовий колектив зустрів мене у Малинському дошкільному навчальному закладі 9 "Золотий ключик". Творчий тандем вихователів та дошкільнят приємно радує! Контролював якість пророблених робіт у дитячому садку з заміни вікон, бо включив цей об'єкт до фінансування з держбюджету у минулому році. Колектив задоволений — "потепління" очевидне. Але головне для нас-комфортні умови для дітей.»
«Масу задоволення отримав вчора завдяки спілкуванню з вихованцями Малинського дошкільного навчального закладу 8 "Ялинка". Діти чудові! Які патріотичні пісні і танцювальні номери підготували — супер! Я щиро радий тому, що таке молоде покоління підростає в Україні! Дякую вихователям за щоденну клопітку, але таку потрібну роботу-вклад у майбутнє! В минулому році мені вдалося включити Проект на заміну вікон у ДНЗ за кошти субвенції з держбюджету. В результаті — температурний режим покращився, дітям комфортно! Нашої спільної мети досягнуто!»
Згодна, справа, дійсно, добра, і в минулі роки ніхто і ніколи Малину на вікна в садочках гроші не виділяв. Навпаки — з батьків брали кругленькі суми внесків і встановлювали вікна, щоб дітям було тепло. Але, вибачте, не пригадую, щоб у тому ж «Сонечку» батькам вихованці ставили концерт за встановлені вікна. Хоча різниця очевидна: депутат посприяв виділенню коштів не з особистого, а з державного бюджету, а батьки купували вікна за особисті кошти.
Утім, починали «віконну» тему з якості встановлення вікон, тому і закінчимо нею: обов’язково газета повідомить читачів і про результати перевірки технагляду і про те, чи цілком задоволений освоєнням державних коштів у Малині народний депутат, адже, як зазначав Павло Дзюблик, найголовніше — це діти.
Тетяна СОРОКА.
Залиште коментар