Справжнє гаряче протистояння громад відбувається у тихій сільській місцевості на околиці Малинського району. Зокрема, у Будовороб’ївській сільській раді невідомі «уповноважені» особи, шляхом маніпулювання думкою селян, прагнуть незаконно створити окрему територіальну громаду двох сіл. Для цього вже мали намір «штурмувати» сільську раду — аби відібрати документи для проведення інвентаризації комунального майна та всіх природних запасів, після чого селяни змогли б «вільно користуватися» тим, що належить їм по праву.
З цього приводу у вівторок, 17 жовтня, в Будо-Вороб’ях провели загальні збори жителів сільради. З півтори сотні селян, на захід прийшли понад 80. Про те, що на схід села їх зібрали неспроста, люди зрозуміли із зачитування прізвищ і посад запрошених гостей. А це, зокрема, перший заступник голови Малинської РДА Олексій Кучинський, заступник голови райради Руслана Ничипоренко, керівник апарату РДА Валентина Жура, виконуюча обов’язки начальника відділу держкомзему в Малинському районі Світлана Третяк, спеціаліст із питань запобігання та виявлення корупції РДА Тетяна Семененко, спеціаліст із юридичних питань райради Олена Тиднюк, головний лісничий ДП «Малинське лісове господарство» Василь Маєвський, директор ДП «Малинський лісгосп АПК» Володимир Антонюк, головний лісничий і провідний юрист-консультант підприємства Борис Лобачевський та Іван Прудніков, заступник начальника Малинського ВП Володимир Савченко.
Голова Будовороб’ївської сільської ради Анатолій Навроцький виніс на розгляд єдине питання: створення на території сіл Привітне і Клітня невизначеної територіальної громади.
У залі запанувала повна тиша. А після паузи посипались питання: як це два села хочуть відділитися в окрему громаду, при тому, що жителі цих сіл (котрі були присутні на зборах) взагалі не в курсі про що мова?
Сільський голова пояснив: у їхній громаді склалася неординарна ситуація, яка розхитує звичайний устрій життя селян і ставить під загрозу систему адміністративно-територіального устрою.
«ЗЕМЕЛЬКИ ЗАХОТІЛОСЯ?»
Почалося усе рік тому…
З 14 листопада 2016 року до сільської ради стали надходили повідомлення про створення «територіальної громади сіл Привітне і Клітня». Коротко: йшлося в них про те, що таким чином жителі згаданих населених пунктів виразили своє волевиявлення й поставили підписи під відповідним «розпорядженням», а «уповноважені» цієї самоназваної територіальної громади ставлять все до відома сільської ради. Від них же згодом сільрада отримала ще декілька запитів, які стосувалися різних питань життя громади.
8 липня 2017 року надійшли повідомлення і рішення про початок безпосереднього управління усією комунальною власністю «територіальною громадою сіл Привітне і Клітня».
2 жовтня 2017 року у такому ж повідомленні заявляли про накладання вето на маніпуляції із комунальною власністю «територіальної громади сіл Привітне і Клітня» (за переконанням «уповноважених», маніпулюють власністю селян Будовороб’ївська сільська рада, ДП «Малинське ЛГ» і ДП «Малинський лісгосп АПК»).
10 жовтня 2017 року — вимога до сільської ради надати «уповноваженим» відповідні документи для проведення інвентаризації комунального майна «територіальної громади сіл Привітне і Клітня».
Голова сільради також додав: після бесід із людьми, стало зрозуміло: справжні жителі згаданих сіл нічого подібного не ініціювали і за створення жодної іншої територіальної громади не підписувалися. За допомогою сільрада звернулася у правоохоронні органи…
Саме тому на збори запросили справжніх ініціаторів — «уповноваженого» територіальної громади сіл Привітне і Клітня пана Євтушенка Костянтина Васильовича та його правозахисницю Людмилу Миколаївну.
— У чому причина? Я поясню. Як відомо, єдиним джерелом влади в Україні є народ і саме він може здійснювати її безпосередньо або через органи державної влади й місцевого самоврядування, — почала говорити правозахисниця. — Також кожна людина має право на волевиявлення. Згідно закону, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдуми й інші форми безпосередньої демократії. Цю іншу форму безпосередньої демократії ніхто й ніколи в нашій країні не використовував. А ми хочемо використати, шляхом підписання договору…
Цитат із Конституції і законів України люди, однак, не оцінили. «Невже, земельки нашої захотілося»? — озвучив думку хтось із пенсіонерів, після чого обурені селяни зчинили в залі справжній балаган. Втихомирити людей і розрулити ситуацію (як справжньому, хоч і в минулому, даішнику) вдалося лиш Володимиру Савченку, котрий взявся пояснити суть питання зрозумілими для звичайних селян-трудівників словами.
Виявляється, із заявою пан Євтушенко звертався і в поліцію. У ній ішлося: радою зборів жителів сіл Привітного і Клітня він — уповноважений — попереджає, що селяни (а насправді — декілька переселенців і дачників) хочуть створити окрему територіальну громаду. Її повна назва — «Міжнародна суверенна владна неурядова організаційно-правова форма самозабезпечення, самоорганізації, самозахисту, безпосереднього самоврядування та прямого народовладдя людей — жителів села Привітне, села Клітня». У додатку — бланк із підписами.
Врешті, люди зрозуміли суть: щодо корінних жителів згаданих сіл застосовувався відвертий обман і тиск. Похилим та слабо зрячим селянам підсовували папірець, прикриваючись байкою, мовляв, держлісгосп і лісгосп АПК нещадно нищать дерева, котрі садили селяни, і тепер не пускають їх у їхній же ліс навіть по ягоди й гриби. Відтак, розписувалися селяни «за накладення вето на вирубку лісів», та як виявилося насправді — за створення територіальної громади.
«… А ЗАВТРА НАС РАБАМИ НА НАШІЙ ЖЕ ЗЕМЛІ ЗРОБИШ?»
В розмову втрутилися і лісівники.
— У вас всі права на ліси. Всі державні акти на лісові фонди — є власністю вашої громади. Повноваження господарювати у них ви делегували нам. І ми, як постійні користувачі, всі вирубки погоджуємо із сільською радою, а податки повністю сплачуємо у бюджет територіальної громади чи держбюджет, — виступив директор лісгоспу АПК Володимир Антонюк. — Лісова галузь — єдина, яку в нашій країні ще не роздерибанили. Однак влада хоче передати понад 380 підприємств, серед яких і лісгоспи, — у концесію, у приватні руки. Бо кожен із них має пилораму. Прийде приватник і, дійсно, загородить ваш ліс… Тому не ведіться на ці спекуляції.
Люди погодилися: нехай ліс і далі буде державним, але спитали й з лісівників: мовляв, назвіть реальні цифри — скільки ж грошей із вирубки лісів обидва підприємства перевели в їхню сільську громаду?
— Ваших лісів у нас 1300 гектарів, — взяв слово головний лісничий ДП «Малинське ЛГ» Василь Маєвський. — За перший квартал лісгосп сплатив 13 000, за другий — 8000 гривень, третій квартал ще обраховується. Це може підтвердити сільський голова. Вас переконують, що лісники не дають дров. А хтось із вас особисто звертався, і йому відмовили? Ні. Отож тут питання не лісу, а маніпуляції людською думкою.
Хтось у жарт обізвав «маніпуляторів» кришнаїтами, та люди не на жарт злякалися жарту про інакшовірів. Співставивши факти, навіть необізнані у положеннях Конституції і законів України, селяни врешті озвучили своє волевиявлення:
— Панок приїхав… — обурювалися. — Хочеш ліс і землю захопити, а завтра нас рабами на нашій же землі зробиш? Ми й без тебе всім розпоряджатимемося.
— Можете вирішувати, що завгодно. Хочете передати право користуватися вашою власністю (себто лісами) комусь — будь-ласка. Ніхто не збирається вас відмовляти. Але я своє право нікому не віддам, — заявив пан Євтушенко. По тому чоловік, його правозахисниця і ще декілька «корінних» жителів Привітного й Клітні покинули збори. Тож поспілкуватися особисто із «уповноваженим» і його прибічниками, на жаль, не вдалося.
Досьє: Костянтин Васильович Євтушенко. За його ж словами, на території Будовороб’ївської сільської ради проживає «десь сім років». Має 25 сотих землі, у власності його дружини — два гектари. За словами сільського голови, у Клітні Євтушенко тримає пилораму (дехто каже, ніби щодо її діяльності було порушено декілька кримінальних справ). У Привітному чоловік, кажуть, купив землю колишнього дитячого будинку. Площа немаленька — майже 11 гектарів, на території — будівлі дитбудинку та два ставки. Належить земля Любовицькій сільраді, після закриття дитбудинку переходила із рук у руки. Оскільки Любовицька сільрада не приділяла їй уваги, жителі будовороб’ївської громади по мірі можливостей берегли будівлі від розкрадання, доглядали також за ставками. У Любовичах кажуть: представники новоявленої громади купили лише приміщення, а землю навколо не оформили. Євтушенко ж запевняє: вся територія — його, викуплена і він має право розпоряджатися нею як завгодно. Чоловік вже встиг огородити ставки й спустити воду, аби селяни не могли користуватися своїм комунальним майном… Ось вам і волевиявлення.
ГАЙДА, СТВОРЮВАТИ ГРОМАДИ…
Втомившись від такого емоційного обговорення, і люди нарешті прийняли рішення: понад вісімдесят присутніх у залі селян проголосували за те, щоб все майно комунальної власності залишилося в управлінні Будовороб’ївської сільської ради. А також одноголосно погодили пропозицію звернутися у поліцію, прокуратуру та СБУ щодо визначення правомірності дій новоствореної «територіальної громади сіл Привітне і Клітня».
Наприкінці пенсіонери попросили в лісників лісу, щоб загородити одне з сільських кладовищ, а також дров для обігріву домівок.
Загалом сільські збори минулого вівторка у Будо-Вороб’ях — тільки початок у цій історії. Адже зрозуміло: по факту вона є нічим іншим, як прикладом банального рейдерства. Причому рейдерство з боку приїжджих осіб, котрі на перше місце для себе виводять меркантильні інтереси. А інтереси справжніх жителів села їм, як видно, «по цимбалах». І не виключено, що вже завтра інші «корінні» жителі не захочуть проявити своє волевиявлення: створити територіальну громаду й захопити таким чином багатші — землею, лісом, ставками і… кар’єрами — села на Малинщині.
P.S. Подібні прецеденти часто трапляються в різних населених пунктах України: хтось посягає на чиєсь рухоме чи нерухоме майно чи надра, обманним шляхом щось відбирає і незаконно ним користується. У пошуку таких подібних прецедентів, в мережі Інтернет натрапили на декілька згадку про те, звідки (наголошуємо — це тільки припущення), можливо, «ростуть ноги» волевиявлення пана Євтушенка і його прибічників.
Луценко розповів про нову схему Медведчука — територіальні громади
Сепаратистський проект Медведчука. Під виглядом «територіальних громад» по всій Україні створюються «Л-ДНРи»
Не беремося судити про не/об’єктивність статтей, але й оминути їх увагою теж не можемо. Як бачимо, через рік після цих публікацій, подібні самозвані громади продовжують про себе нагадувати.
Загалом, в ситуації, справді, мають розібратися уповноважені органи. Як стало відомо журналістам МалинІнформ: ще до подачі офіційного звернення від жителів Будоворб’ївської сільської ради, «з метою документування даних протиправної діяльності, слідчим відділом Управління СБУ уже розслідується кримінальне провадження» щодо діяльності «уповноважених новоявленої територіальної громади сіл Привітне і Клітня».
Анжеліка ЛАВРЕНЮК.