1315. Підписано пакт, який підтвердив положення союзного оборонного договору 1291 р., що поклав початок Швейцарській конфедерації.
Церемонія відбулася в містечку Бруннен через місяць після перемоги об'єднаного селянського війська трьох «лісових» кантонів - Швіца, Урі та Унтервальдена - над значно більшим за чисельністю рицарським австрійським військом біля гори Моргартен. Брунненський пакт служив законодавчою основою відносин між швейцарськими кантонами (з 1513 р. їх нараховувалося 13, а нині - 26) аж до 1798 р. З огляду на те, що в доленосній перемозі при Моргартені вирішальну роль зіграли мешканці кантону Швіц, його назва «перейшла» на всю країну – Швейцарія.
1425. У Льовені заснований католицький університет – найстаріший у Бельгії.
1824. Націоналісти-республіканці на чолі з генералом Антоніо Хосе де Сукре розбили під містом Айякучо армію іспанських колонізаторів. Перемогою завершилася Перуанська війна за
1836. Прем'єрою опери «Життя за царя» Михайла Глінки відкрився після капітальної перебудови Кам'яний театр, перша постійна театральна будівля Петербурга. Оперу публіка зустріла оваціями.
1861. Народився Євген Чикаленко, український громадський діяч, меценат культури, агроном, землевласник, видавець, публіцист.
Був активним членом «Старої громади» (з 1900 р.), Загальної безпартійної демократичної організації, Української демократичної партії (з 1904 р.), Української демократично-радикальної Партії (з 1905 р.); у 1908 р. був ініціатором заснування Товариства українських поступовців і його фактичним неофіційним головою. Найбільше спричинився до поширення національної свідомості заснуванням єдиних українських щоденних газет на Наддніпрянщині — «Громадська думка» (1906) і «Рада» (1906—1914). З 1919 р. – на Галичині й еміграції, з 1925 р. до смерті в 1929 р. — голова Термінологічної комісії при Укр. госп. академії в Подебрадах.
1863. Народився Борис Грінченко, український письменник („Батько і дочка”, „Без хліба”, „Брат на брата”), учений-мовознавець, перекладач, громадський і політичний діяч.
Автор першого фундаментального «Словаря української мови» (1907-1909), багатьох підручників. Один з організаторів товариства «Просвіта» («Освіта»). Активно боровся за право викладати українську мову в школах.
1918. Директорія УНР ухвалила постанову про скасування законів гетьманського уряду в галузі робітничого законодавства й відновила закон про восьмигодинний робочий день.
1925. Народився Патріарх Володимир (Василь Романюк), український православний релігійній діяч, богослов, дисидент, Патріарх Київський і всієї Руси-України УПЦ Київського патріархату в 1993-1995 рр.
У зв'язку з арештом історика Валентина Мороза (1 червня 1970 р.) Романюк виступив на його захист, унаслідок чого була розпущена церковна громада с. Космач Косівського району, а отцю Володимиру заборонили правити службу. У січні 1972 р. заарештований, у липні - засуджений за ст. 62 ч. 2 КК УРСР («антирадянська агітація і пропаганда») на сім років таборів особливо суворого режиму і три роки заслання; визнаний особливо небезпечним рецидивістом. Карався в Мордовії, брав участь у політичних голодуваннях та інших акціях протесту. 1 липня 1976 р. відмовився від радянського громадянства. Під час перебування на засланні задекларував свою приналежність до Української автокефальної православної церкви. З листопада 1979 р. — член Української Гельсінської групи.
1931. Початок Другої іспанської республіки: після того, як внаслідок революційного перевороту був скинутий король Альфонсо XIII і влада перейшла до Тимчасового уряду, в Іспанії була затверджена нова, республіканська конституція.
Вона декларувала свободу слова, відділення церкви від держави (у тому числі шкіл), надання виборчого права жінкам, право на розлучення. Дворянство було позбавлене усіх привілеїв. Друга іспанська республіка проіснувала до 1939 р.
1941. Помер Дмитро Мережковський, російський письменник, поет, драматург, релігійний філософ, критик.
У 1920 р. емігрував разом із дружиною - поетесою Зінаїдою Гіппіус. Наприкінці життя виступав із підтримкою Гітлера й Муссоліні як сил, здатних знищити комунізм.
1948. Генеральна Асамблея ООН визначила геноцид злочином.
1953. У США в обстановці страху перед «Червоною загрозою» компанія «Дженерал електрик» оголосила про звільнення всіх співробітників-комуністів.
1967. Ніколае Чаушеску став президентом Румунії.
Чаушеску виступив із осудом щодо ініційованого СРСР вводу до Чехословаччини військ Варшавського договору у 1968 р. У деяких інших питаннях також дотримувався незалежного від Москви курсу у внутрішній та зовнішній політиці. Зокрема, у 1984 р. Румунія була єдиною країною учасницею РЕВ, яка не бойкотувала Олімпіаду у Лос-Анджелесі. Чаушеску безконтрольно брав кредити у країн Заходу, що дуже швидко призвело економіку Румунії до коллапсу. Намагаючись виправити ситуацію, було проведено референдум щодо законодавчої заборони на залучення іноземних кредитів, а з 1980 р. виплата боргів стала пріоритетним напрямком румунської економіки. У результаті чого до 1989 р. Румунії все-таки вдалось розрахуватись за усіма кредитами і стала чи не найбільш бідною державою Східного блоку, не враховуючи Албанію. У Румунії існував «культ особи» Ніколае Чаушеску. Однак 1989 р. у Румунії відбулась революція. Рятуючись від багатотисячного натовпу біля телецентру у Бухаресті, Чаушеску залишив столицю разом із дружиною Оленою на гелікоптері, потім продовжили втечу на автомобілі, та все ж були затримані поблизу міста Тирговіште. У ньому ж було організовано трибунал, що виніс вирок про страту. Голова суду, що засудив подружжя Чаушеску, згодом закінчив життя самогубством.
1968. У Сан-Франциско на професійній конференції Дуглас Енгелбарт вперше публічно продемонстрував винайдені ним або в його лабораторії комп'ютерну мишу і гіпертекст.
1990. Лех Валенса став першим президентом Польщі, обраним всенародним голосуванням.
2005. У Лондоні закінчилася експлуатація «Рутмастерів» - знаменитих червоних двоповерхових автобусів.
2007. У Ялті відкрито пам’ятник Тарасу Шевченку.
2010. Серія указів президента Віктора Януковича, що стосуються адміністративної реформи. Замість 20 міністерств залишилося 16, кілька відомств об'єднано, скорочено апарати уряду та міністерств на 30%. Ліквідовано Інститут національної пам'яті, Нацкомісію з питань захисту суспільної моралі тощо.
За матеріалами Україна Incognita