Перед травневими святами в Малині почали латати центральні дороги міста. Цього факту не помітити неможливо — латки настільки яскраві та «горбаті», що їх не обійти й не об’їхати. Так само помітили люди, що ремонтні роботи комунальники проводять без головного агрегата, який купили торік майже за півмільйона гривень. Куди ж він подівся? Намагались з’ясувати журналісти…
Нагадаємо читачам: минулого року, однією з «визначних» подій для Малина, на другому місці після святкування 1125-річного ювілею міста, — стало придбання такого собі рециклера — міні-заводу асфальтного для локального ямкового ремонту доріг. На одній із сесій міської ради влітку з цього приводу відбулись гарячі дебати — половина депутатів були «за» рециклер, а інша частина — категорично проти. Читайте також: Цирк без рециклера у Малині
Зокрема, голова бюджетної комісії і головний дорожник Малина Микола Фещенко тоді висловився: «Пам’ятають усі ту сесію, і мене звинувачували, що я в своїх інтересах проти придбання рециклера. Але і тоді і зараз вважаю, що це кустарний метод ремонту доріг, а не сучасний, якого вартий Малин. Дуже хотів би, щоб малинчанам продемонстрували результати ремонту з допомогою рециклера, щоб побачити якість, а не те, що й було при латанні доріг без цієї техніки. Уже ж говорили про його «економність», що два балони газу, які потрібні для роботи рециклера, коштують майже стільки, як тонна готового асфальту…»
Втім, більшість голосів рециклер таки набрав, на його придбання було виділено із міського бюджету майже 500 тисяч гривень.
Де наш рециклер?
Восени агрегат «пригнали» у Малин, здається з Житомира, де його замовляли. Тоді ж, коли ще дозволяли погодні умови, рециклером трохи поїздили містом — комунальники МКП «Благоустрій» намагались латати дороги, зокрема, агрегат бачили на вулиці Кримського та Барміна. А потім про рециклер забули, адже взимку не до ремонту доріг.
Тепер питання застосування рециклера знову стало актуальним. Проте — його ніхто ніде у Малині не бачив. Дивно, адже торік на презентації півмільйонного агрегата перший заступник міського голови Петро Піковський запевняв, що новий «міні-завод» дозволить залатати всі ямки на малинських вулицях та ще й на тротуарах. Так, ямки почали вирізати і латати, зокрема, на вулицях Огієнка та Кримського, але чомусь без славнозвісного рециклера.
Одразу серед депутатів міської ради та й пересічних малинчан стали ширитися чутки, що рециклер або здали в оренду, або він вийшов із ладу, бо його, так би мовити, придбали не новий а вживаний, або його взагалі нема.
На останній сесії міської ради депутат Ольга Гуцалюк прямо задала питання міському голові Олексію Шостаку — де рециклер за 480 тисяч і чому він не використовується? Читайте: Олександр Грищенко: «А місто обласного значення — просвистали!» Питання хутко «зам’яв» перший заступник мера Петро Піковський: «Все є і все працює…»
Щоб переконатись у наявності чи відсутності агрегата, журналіст «СП» неофіційно побував на території МКП «Благоустрій», на чиєму балансі числиться рециклер. Дійсно, він є. Тихенько стоїть за гаражами. То до нього повернемось згодом.
Над одною ямкою — 11 людей…
А зараз — про ремонт доріг. Перед травневими святами комунальники МКП «Благоустрій» почали латати ямки на Огієнка. Гул техніки та велике скупчення людей примусило журналіста поспостерігати за роботою. Кажуть, ніколи не втомлюєшся дивитись, як біжить вода, палає вогонь та працюють люди. Так і тут — більше години очей було не відірвати.
На вирізуванні ямок було задіяно 2 одиниці техніки: тракторець, ззаду якого фреза для різання асфальту. І тракторець, спереду якого великий ковш, щоб той асфальт приймати. Отже, спочатку почали різати. Помалу, фахівець на дорозі щось розказував тому, що в кабіні, і робота пішла. Далі четверо комунальників із лопатами стали закидати рештки асфальту з ямок у ковш. Ніхто не поспішав — робота відповідальна.
Після того де не взялись іще четверо — із віниками — вимітати пил та сміття з ямок. Усього в процесі вирізування ямок було задіяно 11 чоловік, разом із фахівцями, які керували процесом. Звичайно, коли ковш наповнювали рештками асфальту, трактор мусив їхати «на базу», а всі чекали наступного «заходу».
Такий от трудомісткий процес, звісно, який фінансується з міського бюджету за актами виконаних робіт МКП «Благоустрій». Адже в вартість 1 м2 ямкового ремонту включено все — від транспортних витрат і матеріалів до заробітної плати працівникам комунального підприємства.
Потім ями мають «настоятися» кілька днів або й тиждень, бо у Малині їх ніхто одразу не латає. Далі все за технологіями — емульсія, гарячий асфальт та каткування і багато людей, які беруть участь у процесі ямкового ремонту. І — «вуаля!» — ремонт закінчено.
А тепер — про «вуаля»…
Після ямкових ремонтів у місті ямки перетворюються на «горбики», і про це можна часто почути відгуки невдоволених водіїв. Оскільки я не водій і не фахівець у цьому питанні, за коментарем звернулась до керівника превентивного сектору Малинського відділку поліції - Володимира Савченка.
— З понеділка в області оголошено тиждень безпеки руху. Звісно, в першу чергу безпека руху залежить від стан доріг, якими їздимо. І якщо у Малині комунальники намагаються робити ямкові ремонти, то в районі — катастрофа. Скажімо, за лісозаводом, 200 метрів за Малином — ямковість жахлива, як і міст у Ворсівці. У напрямку на Різню на відрізку дороги Київ — Ковель ямковість сягає 10 сантиметрів углибину, за Різнею до Морозівки узагалі нема дороги. Хоча, в інших містах ситуація ще гірша, і хто приїздить у Малин із інших районів ще й заздрять нашим дорогам.
— Володимире Юрійовичу, отже стан малинських доріг вас влаштовує? До речі, щороку ваша служба проводить огляд доріг і складає відповідні приписи. Ви перевіряєте їх виконання?
— Як водій з багаторічним стажем скажу, що станом малинських доріг я не задоволений. Ремонт робиться за принципом «машини вкатають», тому, можливо, і ямки не настільки рівні після ремонту, як хотілося б. Щодо приписів, звісно, перший протокол, який щороку доводиться складати, — про неналежне утримання доріг. Їх виконують, але не завжди, бо є поважна причина — відсутність фінансування. Щось треба ще додавати?
Рециклер — є і буде?!
Про те, як фінансують ремонт доріг у Малині і де все-таки рециклер, звернулись за коментарем до директора МКП «Благоустрій» Миколи Стурчака.
— Миколо Петровичу, скільки коштів ви отримали з міського бюджету на ямковий ремонт?
— Які кошти? Ми спочатку робимо роботу, а потім отримуємо за це гроші. По актах виконаних робіт. Почали ямковий ремонт вулиці Грушевського, на Огієнка працювали, на Кримського. Свята минули, і відновимо роботу. Придбали спеціальну емульсію, щоб обробляти ямки для ліпшого стику з асфальтом, все виконуємо за технологіями. І робимо це вже спеціальним пристроєм, а не як колись ходила людина з чайником та поливала.
— Скажіть, будь ласка, чому не використовуєте в ремонті рециклер? Чи, може, він вийшов з ладу? Малинчани занепокоєні: торік його так рекламували, а зараз не видно…
— Не видно, бо він на базі. А як всі так хочуть баити на вулицях Малина рециклер, ну що ж, будемо його «тягати» за собою. Рециклер, ще раз кажу, працює на території: там на місці ми його розігріваємо і готуємо фрезовану суміш для латання ямок. Все використовується.
Тому що на вулиці рециклер витягувати незручно, ще й доведеться за рецклером КАМАЗ із асфальтом возити для приготування суміші. Однак, якщо люди і депутати хочуть його бачити — будем вивозить на вулиці. Запрошуємо і вас — завтра спеціально запустимо в дію рециклер.
П.С. Тема доріг у Малині збита, як і самі дороги. «Малин Інформ» не раз писала і про ямки, і про рециклер, і про якість ремонту. Проте не будемо полишати цю тему, доки дороги в нас не будуть рівні і безпечні.
Доки матеріал готувався в друк, журналіст на території МКП «Благоустрій» на власні очі побачив роботу рециклера. Про це в наступних публікаціях.
Тетяна СОРОКА.
Слідкуйте за оновленнями на наших сторінках у Фейсбуці, Вконтакті, Однокласниках та Твіттері, а також підписуйтесь на наш канал у Youtube.